Wakacje we Francjii

Dorobek znanych Polaków w Paryżu

Mówiąc o dorobku Polaków w Paryżu, nie mamy na myśli dobro materialne, lecz to kim byli, co zrobili dla świata oraz z czego są znani w Paryżu? Jak ich mądrość wpłynęła na dzieje całego świata?

Do grona osób, które zmienili nasz świat wliczamy Marię Skłodowską- Curie. Była osobą wykształconą w dziedzinie fizyki. Później wyjechała do Paryża, ucząc się i broniąc dyplom z matematyki. Tam poznała fizyka Piotra Curie i wyszła za niego za mąż. Wciąż nabywając swą wiedzę, Maria Curie-Skłodowska odkryła dwa nowe pierwiastki. Jedna z nazw świadczy o tym, jak była związana ze swoją ojczyzną i nazwała pierwiastek polonem. Oprócz tych osiągnięć Polka dostała Nobla w dziedzinie fizyki oraz chemii.

Maria Skłodowska-Curie
Maria Skłodowska-Curie
Cały polski zasób kultury oraz historii polskiej znajduje się w pobliżu, gdzie niegdyś mieszkała Maria-Słodowska Curie w Paryżu pod nazwą Societe Historique et Litteraire Polonaise. Za czasów księcia Adama Czartoryskiego zostało założone Polskie Towarzystwo literackie, które istnieje do dnia dzisiejszego skrywając w sobie cenne polskie dzieła sztuki oraz rękopisy. W pobliżu znajduje się Muzeum znanego pisarza Adama Mickiewicza, gdzie niegdyś mieściła się polska biblioteka.
Warto wiedzieć, że Muzeum posiada cenne dla Polski historyczne dzieła tj: rękopis III części Dziadów lub XI księgę Pana Tadeusza.

W Muzeum znajduje się także specjalny salonik Chopina– słynnego kompozytora. W miejscu tym możemy zobaczyć odlew lewej ręki Chopina oraz zachowany jego pukiel włosów.

Warto wiedzieć, że w miejscu gdzie jest obecnie Hotel Lambert, po powstaniu listopadowym znajdował się Pałac Czartoryskich, a zarazem miejsce dla emigrantów.
Pałac odwiedzali znajomi księcia Czartoryskiego którymi byli tacy polscy artyści jak Chopin, Mickiewicz oraz Krasiński.
Mapka z umiejscowieniem Hotelu Lambert:

Historia naszego kraju przeplata się z francuską, pozostawiając w miejscach takich jak Paryż nasz dorobek, historyczne polskie dzieła, lub naukowe odkrycia, które wpłynęły na cały świat i jego dalszy los. Wyjeżdżając do Paryża, warto zajrzeć w miejsca, które są naszą częścią, które mają w sobie znaczące dla nas dzieła i uchylić rąbka historii polskiej. Pamiętajmy, że nie bogactwo jest naszym dorobkiem lecz nasza kultura, literatura i historia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *