Wakacje we Francjii
dzielnica łacińska

Dzielnica Łacińska – Quartier Latin jako Dzielnica Uniwersytecka

Dzielnica Łacińska jest to znana dzielnica uniwersytecka znajdująca się w Paryżu. Nazwa dzielnicy-łacińska, została nadana dzielnicy ze względu na język jakim posługiwano się w dawnych czasach. Rzymianinie w czasach jeszcze średniowiecza, wykładali na uniwersytetach w języku łacińskim. Uniwersytety, które zostały otwarte w tej dzielnicy, były pierwszymi szkołami w Paryżu. Historia tej dzielnicy skrywa w sobie wielu znanych Polaków, którzy do dziś są znani, a ich dzieła nie poszły na marne. W dzielnicy łacińskiej wciąż istnieje Ośrodek Kultury i Cywilizacji Polskiej, gdzie niegdyś wykładała Maria Skłodowska-Curie.

Zobacz na mapie jej umiejscowienie:

Dzielnica Łacińska inaczej dzielnica Uniwersytecka – sama nazwa zmusza do refleksji. Rozpocznijmy więc nasze rozważania od College de France. Szkoła Wyższa istnieje już od 1530 r., zachowała swą tradycję, którą ukazuje napis widniejący na głównym budynku. Napis brzmi „docet omnia”- uczy wszystkich. To oznacza, że każdy może przyjść na wykłady, o ile są jeszcze miejsca. Nie ma egzaminów, zaliczeń ani żadnych świadectw ukończenia szkoły. Szkoła istnieje, aby każdy mógł z niej korzystać, przyswajać wiedzę dla własnej przyjemności, a nie dla przysłowiowego „papierku”. Warto wiedzieć, że w latach 1840-1844 pracował tu Adam Mickiewicz, prowadził wykłady na temat literatury słowiańskiej. Na jego wykłady przychodzili znani Polacy tacy jak: Jan Kochanowski, Jan Zamoyski oraz Stanisław Staszic.

College de France
College de France

Znanym Uniwersytetem w Paryżu jest La Sorbonne – Sorbona, znajdująca się na skrzyżowaniu dwóch ulic: bd St-Michel oraz Rue des Ecoles. Wzniesiona została w połowie XIII w. Piękna budowla ozdobiona wewnątrz rzeźbami związanymi z historią nauki oraz sztuki. Wnętrze zachwyca freskami, które znajdują się zarówno na ścianach jak i na suficie, a pozłacane obramowania wzbogacają urok miejsca. Pamiętajmy, że na Sorbonie wykładała Maria Skłodowska-Curie, a za tamtych czasów była pierwszą kobietą-wykładowcą. Wielu naszych rodaków za tamtych czasów studiowało na Sorbonie. Na dzień dzisiejszy na Sorbonie działa wspomniany wcześniej Ośrodek Kultury i Cywilizacji Polskiej. Warto wiedzieć, że kierownikiem był kiedyś historyk Bronisław Gieremek.

Sorbona
Sorbona

Będąc przy Polakach, którzy osiągnęli coś w swym życiu, warto przejść do Institut Curie – Instytut Curie. Jest to Instytut,w którym Maria Skłodowska-Curie wraz ze swoją rodziną prowadziła badania w dziedzinie chemii oraz fizyki. Instytut został założony w trakcie I wojny światowej. W tym czasie Maria Skłodowska-Curie zdobyła dwie nagrody Nobla. Cały Instytut składał się z dwóch laboratoriów. Jeden był laboratorium Curie, a drugi Pasteura, który badał biologiczne i medyczne efekty radioaktywności. Laboratorium obecnie jest Muzeum Curie, gdzie cała rodzina zajmowała się badaniami. Cała rodzina, wspólnymi siłami otrzymała, aż pięć Nagród Nobla. W Muzeum Curie możemy zobaczyć jak wyglądało laboratorium, w którym pracowali rodzina Curie. Ich rękopisy, dokumenty, książki, archiwa oraz pomoce naukowe.

Warto wspomnieć, że Maria Skłodowska, doznała zaszczytu zostając pochowana ze swoim mężem Piotrem Curie, jako znani fizycy w podziemiach Pantheon. Jest to ogromna budowla, stojąca na samym wzgórzu Genowefy do której prowadzą długie schody. Niegdyś była to świątynia, jednakże w1791 r. została miejscem pochówku najważniejszych i wybitnych Francuzów. Budowlę charakteryzuje ogromna kopuła w samym centrum. Budowla podtrzymywana wielkimi filarami, przypominająca styl antycznych świątyń. Wnętrze oparte na stylu klasycyzmu. Ogromne filary oraz przestrzeń sprawia, że budynek staje się tajemniczy i jedyny w swoim rodzaju. Wnętrze Pantheon ma charakter muzealny. W samym sercu budynku na podłodze widnieje replika wahadła, dzięki któremu Leon Foucault udowodnił ruch obrotowy Ziemi. Znani artyści, wynalazcy oraz uczeni są pochowani w grobowcach, pod ziemią Pantheon.

Pantheon
Pantheon

Pamiętajmy, iż wśród tych mądrych i upamiętnionych ludzi są tam Polacy. Będąc, w Paryżu nie zapomnijmy odwiedzić tego miejsca, wejść na sam szczyt ku pamięci naszych rodaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *