Wakacje we Francjii
Hotel des Invalides

Hotel des Invalides

Paryż jest krajem, gdzie na każdym kroku znajdują się zabytki, w których drzemią zachowane dzieje historii. Francuzi chcąc pozostawić coś po sobie stawiali piękne pałace, kościoły oraz mosty. Dzisiejszym obiektem zainteresowań będzie Hotel des Invalides, który do dziś znajduje się w Paryżu.

Hotel des Invalides – Pałac Inwalidów zbudowany z polecenia Ludwika XIV, miał pełnić funkcję schronienia francuskich weteranów wojennych. Ludwik XIV po długim namyśle wybrał najbardziej imponujący i bogaty w budynki projekt architekta Liberal Bruna. Projekt składał się z kompleksu budynków, ogromnego pałacu, placów, dziedzińca oraz kościoła. Położony w pobliżu Sekwany jest wciąć obiektem podziwu architektury i stylu wykonania.

Dokładne położenie – patrz na mapie:

Patrząc z oddali na całość Hotel des Invalides wystaje ogromna, pozłocona kopuła, która od razu rzuca się w oczy. Jest to Kościół Pałacowy – Dome des Invalides pod wezwaniem św. Ludwika stojący na dziedzińcu wewnętrznym. Obecnie na dziedzińcu wewnętrznym- Cour d’Honneur wykonywane są musztry paradne.

Wkrótce do Kościoła Pałacowego został dobudowany Kościół – Mauzoleum. W tym miejscu, w samym sercu kościoła znajduje się okrągła kaplica grobowa, w której zostały pochowane zwłoki Napoleona Bonapartego. Na kaplicy stoi ogromny, sarkofag o imponującym kształcie. Warto poświęcić czas, aby zwiedzić Kościół i móc zobaczyć słynny Sarkofag. Bilet wstępu kosztuje 9 euro, ulgowy natomiast 7 euro.

Sarkofag Napoleona Bonaparte
Sarkofag Napoleona Bonaparte

W Hotel des Invalides znajduje się także Musee de L’Armee – Muzeum Armii, które zostało założone w 1906 r. Muzeum dzieli się na dwie sekcje. Pierwsza wystawia broń oraz oręża, które powstały pomiędzy XII a XVII w., natomiast w drugiej części znajdują się eksponaty, broń oraz pojazdy z czasów I i II wojny światowej. Koszt wstępu do muzeum to 9 euro, a ulgowy 7 euro.

Kolejnym budynkiem znajdującym się w Hotel des Invalides jest Hotel Biron. Jest to piękny pałac w stylu rokokowym. Wzniesiony został w 1730 r. W Pałacu mieszkał, oraz miał pracownię, w której wykonywał piękne dzieła Auguste Rodin. Po śmierci Augusta, zostało tu otwarte Museum Rodina – Musee Rodin, gdzie można zobaczyć jego rzeźby oraz obrazy Wincenta Van Gogha, które miał w swej kolekcji. Rzeźby Rodina można obejrzeć, także na zewnątrz w pięknym ogrodzie ozdobionym różami. Cena biletu to około 6 euro, a wstęp do parku 1 euro.

Nad rzeką wznosi się piękne Musee d’Orsay, do którego prowadzi pięknie ozdobiony złotem Pont Alexandre III – Most Aleksandra III. Warto wiedzieć, że most ma nazwę rosyjskiego cara Aleksandra III, a został wzniesiony, aby odznaczyć przyjaźń francusko – rosyjską. Muzeum natomiast mieści się w miejscu, gdzie niegdyś stał budynek dworca kolejowego. Wciąż, na budynku widnieją dwa duże zegary. W muzeum znajdują się dzieła z okresu romantyzmu, impresjonizmu oraz przykłady XX-wiecznego realizmu w malarstwie. Cena biletu wstępu to 8 euro, a ulgowy 5,50 euro. Warto skorzystać z oferty biletu łącznego, co pozwala wejść do Museum d’Orsay oraz do Muzeum Bodina, a jego koszt to od 10 do 12 euro.

Wycieczka do Hotel des Invalides to okazja do powrotu po historii. To nie tylko miejsce, gdzie możemy obejrzeć urok pałaców i przejść się po magicznych ogrodach. To miejsce gdzie zachowało się wiele dzieł artystów, malarzy jak Wincent Van Gogh oraz wiele rzeźb Bodina. Jest to także miejsce pamięci żołnierzy, gdzie był przytułek dla francuskich żołnierzy. Pamiętajmy, że to właśnie w Hotel des Invalides zostały pochowane prochy Napoleona Bonaparte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *