Wakacje we Francjii

Plac de la Madeleine

Plac de la Madeleine jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Paryżu. Na tym placu znajduje się mnóstwo markowych domów towarów i sklepów. W tym miejscu znajdują się Grand Boulevards Wielkie Bulwary. Są to ogromne XVII wieczne budynki, które zostały wzniesione dla zamożnych, eleganckich ludzi. Do dzisiejszego dnia jest to ulica dla wytwornych ludzi, korzystających z wysokiej klasy usług.

Spójrz na mapę:

Na Placu de la Madeleine znajduje się Eglise de la Ste-Marie Madeleine czyli Kościół św. Marii Magdaleny. Budowla pochodzi z 1764r w stylu antycznym z ogromnymi fasadami przytrzymującymi całą budowlę. Cały styl kościoła przypomina świątynie, które były stawiane w Atenach na cześć Bogów.

Kościół św. Marii Magdaleny
Kościół św. Marii Magdaleny

Idąc dalej, krokiem podróżnika docieramy na Plac Vendome. Plac ten warto zobaczyć ze względu na dom, który tam stoi. Jest to dom w którym mieszkał oraz żył do końca swych dni znany, słynny kompozytor Fryderyk Chopin. Na budynku widnieje tablica z marmuru, która upamiętnia jego życie.

W pobliżu stoi bardzo znany na całym świecie luksusowy Hotel Ritz. Warto wiedzieć, iż Hotel Ritz od samego początku swego istnienia był znany jako najekskluzywniejszy hotel na świecie .Budynek został wzniesiony pod koniec XIX w. Nazwa Hotelu Ritz pochodzi od Cesara Ritza, który był pomysłodawcą przedsięwzięcia. Hotel Ritz do dnia dzisiejszego zachował swój urok oraz styl taki jaki nadał mu Cesar Ritz i wciąż jest symbolem luksusu.

Hotel Ritz
Hotel Ritz

Będąc na Placu de la Madeleine warto zajrzeć do Eglise Notre Dame de l’Assomption – Kościół Wniebowzięcia Matki Boskiej, założony przez ks. Aleksandra Jełowieckiego. Niegdyś, jeszcze w czasie wojennym był to ośrodek pomocy dla polskich uchodźców. Teraz odbywają się tu msze w języku polskim.

Bardzo istotnym budynkiem jest Palais de l’Elysee, w polskim znaczeniu Pałac Elizejski. Budowla wzniesiona została w 1722 r. Wygląd architektoniczny oraz styl klasycystyczny przypomina piękny Pałac. Palais de l’Elysee od 1871 r jest siedzibą prezydenta Republiki Francuskiej. Ciekawostką jest, że Pałac możemy zwiedzić oraz zobaczyć wnętrze tej pięknej budowli, jednakże tylko we wrześniu.

Dla niecierpliwych filmik:

W okolicy Boulevard des Capoucines stoi piękny budynek o nazwie Olimpia. Odbywają się tu koncerty, musicale oraz spektakle muzyczne.

Wielbicieli opery zapraszamy na plac de L’Opera , gdzie został wzniesiony w 1874 r. budynek ozdobiony rzeźbami o tematyce muzycznej. Jest to Opera Paryska – Opera Paris, którą możemy podziwiać. Koszt wejścia to 9 euro, ulgowy natomiast 5 euro. Wnętrze opery z czerwonymi lożami oraz wyzłoconymi baldachimami dają spektakularny widok.

plac de L'Opera
plac de L’Opera

Pamiętajmy, że Plac de la Madeleine, jest placem pełnym drogich, markowych sklepów. To w tym miejscu stoi pałacowa siedziba prezydenta Republiki Francuskiej. Znajduje się tu mnóstwo drogich kawiarenek i restauracji. Plac ten wciąż przyciąga najbogatszych ludzi oraz turystów np.: do Hotelu Ritz. Za dawnych czasów było to miejsce luksusowe i dla wytwornych ludzi. Trzymając swą tradycję, to miejsce wciąż skupia najbogatszych ludzi świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *