Wakacje we Francjii
Place de la Concorde

Place de la Concorde – Plac Zgody

Place de la Concorde znajduje się na prawym brzegu Sekwany w Paryżu. Ogromny Plac o powierzchni 8 ha, jest to miejsce reprezentatywne, kryjące swoją historię oraz zabytki, które to ukazują.

Zobacz dokładne położenie na mapie:

Plac został wybudowany ok. 1775 r. Niegdyś w centrum placu stał pomnik Ludwika XV, dlatego też plac nosił nazwę Place Louis XV. Pomnik jednak został usunięty, a nazwa zmieniona. Sam król Ludwik XVI oraz królowa Maria Antonina zginęli na gilotynie, która tu stała. W późniejszym czasie myślano, aby ponownie postawić tam pomnik Ludwika, jednakże tym razem ukazując jego śmierć.

Place de la Concorde
Place de la Concorde

Obecnie w tym miejscu nie stoi pomnik Ludwika. Wznosi się ogromny egipski Obelisk Ramzesa II, który został podarowany w 1936r. przez wicekróla Egiptu Muhammada Alego. Przedtem znajdował się w świątyni Amona w Luksorze. Obelisk w kształcie strzały, pozłacany na samym szczycie dumnie stoi w centrum placu Zgody. Turyści mają szansę zobaczyć egipskie napisy znajdujące na ogromnej budowli, która przetrwała 3300 lat.

Place de la Concorde był kilkakrotnie przebudowany. Jego współczesny wygląd pochodzi z 1836-1846 r. Obelisk został dookoła, z obu stron otoczony pięknymi fontannami, które miały swe znaczenie. Jedna z nich jest to Fontanna Rzek, a druga Fontanna Mórz.

Fontanna Rzek i Mórz
Fontanna Rzek i Mórz

Na rogach ogromnego obszaru Placu postawione zostały posągi przedstawiające kobiety. Każdy posąg oznacza jedno z głównych miast we Francji. Z południowej strony Placu de la Concorde znajduje się most – Pont de la Concorde, przez który przepływa Sekwana. Z mostu mamy piękny widok na wystającą Wieżę Eiffela. Po przejściu na drugą stronę mostu znajduje się Palais Bourbon czyli siedziba parlamentu Francji.

Plac Zgody okiem kamery:

Historia Placu Zgody jest dość burzliwa. Obecnie Plac jest centrum bardzo ruchliwym i komunikacyjnym. Codziennie stoi na placu mnóstwo autokarów turystycznych, które zjeżdżają się z wielu różnych zakątków świata, aby móc ujrzeć na własne oczy słynny Plac, piękne pozłacane fontanny oraz egipski Obelisk z hieroglifami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *