Wakacje we Francjii

Uroki Paryża

Paryż znany jako miasto szyku, elegancji, znane z pokazów mody, a zarazem miasto pełne zabytków, historii, pięknych i zadbanych parków. Miasto tętniące życiem w licznych kawiarenkach i restauracjach. Jest to także stolica sztuk pięknych i licznych muzeów. Wspaniałe miejsce dla artystów chcących zebrać swe myśli, a także dla zakochanych chcących spędzić romantyczne chwile np.: w rejsie po Sekwanie.

Dokładna mapa stolicy Francji:

Rozpocznijmy naszą wspólną podróż od symbolu Paryża, znanym na całym świecie czyli od Wieży Eiffla. Nazwa tej ogromnej architektonicznej budowli pochodzi od nazwiska konstruktora Gustave’a Eiffela, który chciał pokazać światu zdolności inżynierów francuskich i zbudować największe dzieło na świecie. Obecnie Wieża Eiffla jest główną atrakcją Paryża. Przybywają miliony ludzi z różnych krajów, aby móc zobaczyć wspaniałe dzieło na własne oczy. Wjeżdżając na sam szczyt Wieży Eiffla możemy „poczuć się jak ptak”. Ze szczytu Wieży mamy niesamowity widok na Pola marsowe, jest to dosyć rozległy, publiczny park z pięknymi drzewami i ogrodami. Ciekawostką jest, że właśnie z Pól Marsowych wystartował pierwszy balon skonstruowany przez fizyka Jacques’a Charlesa. Ponieważ Wieża Eiffla jest symbolem Paryża, więc nie brakuje pamiątek, którymi są miniaturki tejże wieży. Można je zakupić w centrum miasta w sklepikach i na stoiskach.

Wieża Eiffla
Wieża Eiffla

Dla osób zainteresowanych pięknem sztuki, malarstwa i innych dzieł artystycznych zapraszamy odwiedzić LuwrLouvre. Na początek warto wspomnieć, że Luwr, obecnie największe muzeum sztuk pięknych, niegdyś było paryskim pałacem. Luwr znajduje się w pałacu. Jest to ogromna szklana piramida, która wewnątrz jest muzeum. Prezentuje dzieła sztuki starożytnej, sztuki Islamu, sztuki starożytnego Egiptu, sztuki Greckiej, etruskiej i rzymskiej. W muzeum możemy zobaczyć rzemiosło artystyczne, rzeźby, grafikę oraz malarstwo. Dziedziniec przed pałacem nosi imię Napoleona, zachował swój architektoniczny wygląd. Piramida Luwr i dawny Pałac Paryski łączy dwa różne style oraz daje spektakularny obraz, to jak połączenie dwóch różnych epok. Oprócz muzeum Luwr można odwiedzić muzea takie jak: Musee d’Orsay, Musee National d’Art Moderne, Musee Picasso oraz Centre Papidou.

Parę słów więcej o samym Luwrze:

Miłośników gotyckiej architektury zapraszamy do zwiedzenia Katedry Notre-Dame. Jest to gotycka budowla, którą rozpoznaje cały świat. Większość z nas kojarzy ją z powieścią „Dzwonnik z Notre Dame”. Katedra Notre-Dame została wzniesiona na cześć Matki Boskiej. Na fasadach budowli jest wyrzeźbiona droga męki Pańskiej oraz Sąd Ostateczny. Jest też miejsce na którym wyrzeźbiono narodziny Jezusa oraz Jego Zmartwychwstanie. Wnętrze Katedry zachwyca swym urokiem. Ogromne, kolorowe witraże w oknach ukazują piękno całej budowli i piękno sztuki.

Notre Dame
Notre Dame

Kolejnym miejscem wartym poświęcenia swej uwagi jest Bazylika Serca Jezusowego na wzgórzu Montmartre. Wzgórze Montmartre ma około 130 m. ponad poziomem Sekwany, a na samym szczycie stoi Bazylika Serca Jezusowego w kształcie wielkiej białej bryły w stylu bizantyńskim. Jeśli chcemy dostać się do środka Bazyliki Serca Jezusowego można wjechać kolejką linowo-terenową lub o własnych siłach, czyli po długich schodach, które prowadzą na sam szczyt wzgórz Montmartre.

To tylko namiastka piękna jakie skrywa w sobie Paryż. Najbardziej znane miejsca i godne obejrzenia. Nie zapominajmy, że Paryż ma mnóstwo małych kawiarenek i restauracji, gdzie można wejść na kawę i tradycyjnego rogalika- croissant lub spróbować francuskiego wina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *