Wakacje we Francjii
montmartre

Wzgórze Montmartre z duszą artysty

Wzgórze Montmartre znajduje się w Paryżu. Niegdyś była to osobna wioska. Obecnie jest to piękne miejsce okryte swym urokiem, z którego korzystają poeci i pisarze. Często spotyka się tu malarzy, którzy odzwierciedlają górę na kartce papieru. Zobacz na mapie:

Na samym szczycie wapiennego wzgórza znajduje się piękna Bazylika Serca Jezusowego – Basilique du Sacre-Coeur de Montmartre z białego gipsu. Z daleka widoczna jest ogromna kopuła bazyliki oraz długie schody do niej prowadzące. Przybywa tu wielu turystów i pielgrzymów z różnych zakątków świata. Niektórzy z nich wchodzą po długich schodach o własnych siłach, aby później móc odpocząć na samym szczycie i zachwycać się pięknymi widokami. Na sam szczyt można się dostać także kolejką linową.

Basilique du Sacre-Coeur de Montmartre
Basilique du Sacre-Coeur de Montmartre

Kolejnym miejscem, które wypadałoby odwiedzić, będąc w pobliżu jest Moulin Rouge- słynny kabaret. Jest to budynek, który zachował swą dawną architekturę oraz dość charakterystyczny wiatrak dodający swego niepowtarzalnego uroku. Warto pamiętać, że w tym miejscu narodził się słynny taniec-kankan, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Nie zapominajmy, że w Moulin Rouge występowały słynne francuskie gwiazdy takie jak Edith Piaf czy Ives Montand. Koszt biletu na spektakl waha się od 80-90 euro. Można także zakupić bilet wraz z kolacją, cena około 150-180 euro.

Moulin Rouge
Moulin Rouge

Ciekawostką jest, że w Montmartre znajduje się cmentarz – Cimentierie de Montmartre, w którym niegdyś został pochowany Juliusz Słowacki. Obecnie grób jest pusty, ponieważ jego szczątki zostały przeniesione na Wawel.

Bardzo ciekawą historię ma w sobie Moulin de la Galette. Jest to najstarszy wiatrak znajdujący się na Montmartre. Wielu artystów oraz malarzy pozostawiło piękno tegoż wiatraka na płótnie lub papierze. Moulin de Galette niegdyś był zwykłym młynem. Jego kształt pozostawiono, jednak z biegiem czasu istniała tu stacja radiowa, później studio nagrań. Obecnie Moulin de Galette został jednym z zabytków Montmartre.

Miłośników muzeów zapraszamy do Espace Montmartre- Salvador Dali. Salvador Dali był to wielki kataloński artysta, malarz, tworzący niesamowite dzieła. Są to dzieła surrealistyczne z nutą humoru i kreatywności autora. Salvador przez nie długi okres mieszkał oraz tworzył w Paryżu. Warto wiedzieć, że Salvador znał samego Pabla Picassa, z którym widywał się w Paryżu. Wejście do muzeum kosztuje 10 euro, ulgowy 6 euro. Można także wybrać audio przewodnika za 3 euro.

Sprawdź co Cię czeka w środku:

Montmartre posiada także swoje muzeum- Musee de Montmartre. Znajduje się on przy ulicy rue St-Vincent. Wewnątrz budynku rzucają się w oczy historyczna makieta i rysunki Montmartre, które przetrwały wiele lat. Wstęp do lat 12 jest bezpłatny.

Na koniec podróży przejdźmy się na bardzo ważny Plac du Tertre, gdzie wciąż czujemy magię duszy artystów. Możemy zatrzymać się na chwilę i na pamiątkę pozwolić się narysować. Tam malarze, artyści wciąż trzymając się tradycji Montmartre stoją ze straganami obrazów i portretów. Na około otacza plac mnóstwo kawiarenek, gdzie możemy przysiąść na chwilę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *